Depresyon Ne İşe Yarar?

Depresyonun yıkıcı ve olumsuz etkileriyle bilindiğini hepimiz onaylayabiliriz. Gelelim depresyonun faydalarına. Hayır, yanlış okumadınız. Bu kitabın seyri boyunca depresyonun belli durumlarda bir avantaj sağlayabileceği fikriyle karşı karşıya kalacaksınız. Çoğunlukla günlük yaşamdan beslenen, araştırmalardan, edebiyattan ve felsefeden örneklerle desteklenen bu kitapla depresyonun tüm yönlerini kavrayacaksınız. Peki, oldukça sancılı bir deneyim olan depresyon ne işe yarar?

Psikiyatrist Dr. Cengiz Arca, dünya genelinde hastalık yükünün üçüncü nedeni olan depresyonun yaygınlığı, evrim teorisi açısından gelişimi ve olası faydaları hakkında, üzerine düşünülmesi gereken fikirler ortaya atıyor. Şiddetli depresyondan ziyade hafif depresyon tablolarının ele alındığı Depresyon Ne İşe Yarar’ı okurken kimi zaman depresif hissetmenin, kabuğunuza çekilmenin, hayatınızın kenarına kıyısına ittirdiğiniz her şeyi kirli sepetinden çıkarıp yıkamanın o kadar da kötü bir şey olmadığını deneyimleyeceksiniz.

Çoğu insanın hayatının bir noktasında kesiştiği depresyon hakkında bildiklerimizi tazeleme vakti geldi. Depresyonun teşhisi, mevsimlerin üzerimizdeki etkisi, depresyonda zaman algısı, yaratıcılığın depresyonla ilişkisi ve daha fazlası… Depresyon Ne İşe Yarar; bir uzmanın gözünden herkesin bilmesinde fayda bulunan konulara ve depresyonun karanlık dehlizlerine ışık tutan, olumlu bakış açısıyla iyi hissettirecek bir araştırma.

“İnsanın doğasına dair birtakım ezberlerimiz olsa da depresyon bu ezberleri bozan bir hastalıktır. İnsanın sanıldığından daha güçlü, daha akıllı, daha dirayetli olabileceğini gösterir.”

Stok kodu: KSRT-0062 Kategoriler: , Etiketler: , ,

Ürün Detayları

Türü

Psikoloji

Kağıt Bilgisi

70GR HOLMEN

Cilt Bilgisi

AMERİKAN BRİSTOL 250 GR

Kitap Boyutu

13.7×18

Sayfa Sayısı

128 sayfa

Basım Bilgisi

Eylül, 2022

Yazar Hakkında

Dr. Cengiz Arca

Dr. Cengiz Arca

2017 yılında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur. Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nda ihtisas eğitimine başlamıştır. 2021 yılında "Standardize Kişilik Değerlendirmesi Kısaltılmış Ölçeği ve Iowa Kişilik Bozukluk Taraması’nın Türkçe Geçerlik ve Güvenirliği" başlıklı tezi ile ihtisas eğitimini tamamlamış ve psikiyatri uzmanı olmuştur. Halen Ankara Üniversitesi Dil-Tarih ve Coğrafya Fakültesi’nde sosyoloji eğitimine devam etmektedir. 2019 yılından itibaren "Psikiyatri ve Duvarın Ardı" isimli podcast kanalında haftalık yayınladığı bölümlerle yayın hayatına devam etmektedir. Türkiye Psikiyatri Derneği ve Ankara Tabip Odası üyesidir. Türkiye Psikiyatri Derneği Medya ve Ruh Sağlığı, Psikiyatri ve Felsefe, Evrimsel Psikiyatri ve Psikiyatri Tarihi çalışma birimlerinde görev almaktadır.