Keşke Unutsam

“Elinde tutmuş olduğun kitabı bir kuzgun yazdı. Kapakta adı geçen kadın, ben dosyamı kafamda tamamlayınca yazıya dökme konusunda bana yardımcı oldu, o kadar. Emsalim olmadığı için adımı kapağa yazamazlarmış, öyle dediler. Ben bu ‘emsalsizliği’ iltifat olarak kabul ettim efendim ve, ‘Peki tamam, kadının adı olsun!’ dedim. Bu sebeple kapakta Kadının Adı Var.”

Kuzgun. 

Geçirdiği kaza sonrası hafızasını kaybeden bir kadın, komadan yeni çıkan bir adam ve yıllar yılı hastanenin bahçesinde binbir hikâyeye şahitlik eden bir Kuzgun’un yedi gün, yedi renk macerasına hoş geldiniz! İnsanlar birbirleriyle tanışırken önce isimlerini söylerler, sonra ellerini uzatıp tokalaşırken, “Çok memnun oldum,” derler. Peki bu işteş eylemin tarafları kim olduklarını, geçmişlerini, hatta isimlerini dahi hatırlamıyorlarsa? Onlar ortak kaderlerine ağlamak yerine bunu, hatırlamalarına yardımcı olacak eğlenceli bir oyuna çevirmeye karar verirler: “Senler ve Benler Oyunu.” Her gün aynı bankta, aynı saatte buluşup başka yaşamlara, geçmişlere dahil olurlar.

Oyuncu ve yazar Bihter Dinçel toplumsal hafızanın süzdüğü tortuların izinde, “neyi”, “nasıl” hatırladığımızı irdeliyor. İncelikli üslubuyla rotasını hepimizin hatırladığı, tanıdık bir geçmişe kırıyor ve  kırılmış hayallere, tamiri mümkün yaralara, hakkıyla yaşanamamış aşklara hak ettikleri itibarı iade ediyor. Eski ve yeninin, hatırlamak ve unutmanın harmonisinin başrolde olduğu Keşke Unutsam’ın tesirli kurgusu, okurunu sonu başka başlangıçlara gebe bir maceraya davet ediyor.

Stok kodu: KSRT-V037 Kategoriler: Etiketler: ,

Yazar Hakkında

Bihter Dinçel

Bihter Dinçel

3 Mart 1982 doğumlu. Ege Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden mezun oldu. İlk oyunu Hiç’i 2001 yılında yazdı ve sahneledi. Ardından Bak Bir Bulut Ağlıyor (2002), Ayna Ayna (2003), En İyi Aile (2004-2005), Ortanca (2012), Aşiyan (2016), Manik Atak (2018) oyunlarını yazdı ve oyunlar farklı ekipler tarafından sahnelendi. 2013 yılında Elif Ezgi Uzmansel ile birlikte yazdığı Gebelere Balon: Hamilelik Hurafeleri kitabı yayımlandı. 2001 yılından beri oyunculuk yapıyor. “Oyunculuk mu, yazarlık mı” sorusuna, “mu” ve “mı” eklerini silerek cevap veriyor. Zira her ikisi için de gece gündüz büyük bir aşkla çalışmaya ve öğrenmeye devam ediyor.