Vale’in Senaryo Teknikleri

“Alanına oldukça hakim biri olan Eugene Vale, senaristlerin karşılaştıkları sorunları sağduyu ile işlediği muhteşem bir kitapta özetliyor.”
The New York Times Book Review

“Bu işin içinde olanlar kadar olmayanlar için de hayli ilginç bir kitap.”
Billy Wilder

“Oldukça açıklayıcı ve hem profesyonellere hem bu işe yeni başlayanlara hitap eden kıymetli bir kaynak.”
Carl Foreman

“Eugene Vale’in elinizdeki kitabı 1944 yılında Amerika’da yayınlanır yayınlanmaz çok satanlar listesine girdi ve günümüze kadar senaryo yazımı ile ilgilenen amatör profesyonel her ilgili için başucu kitabı olmayı başardı. Yalnızca senaristler değil; yapım şirketleri, stüdyolar ve senaryo seçimine özen gösteren yönetmenler için eşi bulunmaz bir hazine haline geldi.

Türk sineması için önemi hepimizin malumu olan Ertem Eğilmez’de de bu kitabın iki ayrı çevirisi vardı. Süt Kardeşler ile başlayıp hasılat rekorları kıran ve günümüzde de aynı ilgiyle izlenen filmlerinin yol haritası da Vale’in bu kitabıdır. Ertem Hoca’nın bu kitaba olan ilgisini öğrenip kitabın orijinalini edindiğim günden beri, Türkçeleştirilip ülkemizde sinema ile ilgilenenlerin faydasına sunulması hayallerimden biriydi ve şimdi Küsurat Yayınları bu hayali gerçekleştiriyor. Kitabın tüm meslektaşlarıma ve gelecekte sinema sektöründe iz bırakacak yeni sinemacılara yepyeni bir bakış açısı kazandırmasını ve başucu kitaplarının arasına girmesini ümit ediyorum.”
Selçuk Aydemir

 20,00

Stokta yok

Stok kodu: KSRT-0015 Kategoriler: Etiketler: , ,

Ürün Detayları

Çevirmen

Eylül Doğramacı

Yayınevi

Küsurat Yayınları

Çıkış Tarihi

Ekim 2018

Kapak Tasarım & Mizanpaj

Songül Karakoç

ISBN

978-605-67859-6-2

Sayfa

344 sayfa

Ebat

13,5 x 19,5

Yazar Hakkında

Eugene Vale

Pek çok ödül almış ve çok satan kitaba imza atmış saygıdeğer bir yazar olan Eugene Vale, aynı zamanda bir senaristtir. Çok sayıda sinema lminden ve televizyon senaryosundan ikisi, sektörde oldukça dikkat çekmiş ve prestij kazanmıştır. The Dark Wave, Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından Akademi ödülüne aday gösterilmiş, The Shattered Dream ise Writers Guild of America tarafından En İyi Televizyon Dizisi seçilmiştir. Vale, Luis Rey Köprüsü (The Bridge of San Luis Rey), Assisili Francesco (St. Francis of Assisili), Yalvarış (Dear and Glorious Physician) ve A Global Affair adlı uzun metrajlı lmlerin senaristliğini de üstlenmiştir. Televizyon piyesleri, özellikle televizyonun altın çağını “yaşadığı” dönemlere ve sonrası- na damgasını vurmuştur. Prensipte bir yazar olsa da, Eugene Vale lm sektöründe yapımcı, yönetmen, sahne yönetmeni, laborant ve kurgucu olarak da görev yapmış; dağıtım, tanıtım ve nans işleriyle de yakından ilgilenmiştir. Sektörde edindiği engin deneyim ve kökleşmiş konumu Vale’in Senaryo Teknikleri’nde bir araya getirildi.

Vale’in romanları arasında ise yurtiçinde ve yurtdışında sayısız ödül almış bir modern klasik olan The Thirteenth Apostle, yine bir çok satan Chaos Below Heaven, Some State of the Affairs ve Passion Play bulunuyor. Writers Guild of America’nın ve Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi’nin yaşam boyu üyesi olarak aralarında California Üniversitesi (U.C.L.A.) ve Houston Üniversitesi’nin de bulunduğu pek çok üniversitede ders verdi. Orijinal taslakları yazarın kendi- si tarafından kitabın orijinal basımından birkaç ay sonra kendisini bir genel sunuşa çağırarak onurlandıran U.S.C. Doheny Memorial Library’e bağışladığı The Thirteenth Apostle hariç, Eugene Vale’in arşivleri Boston Üniversitesi’nin değerli Mugar Memorial Library’nin Özel Koleksiyonlar bölümünde saklanmaktadır. Bu materyallerin nüshaları tam olarak Boston koleksiyonunda mevcuttur. 

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.

“Vale’in Senaryo Teknikleri” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.